Co zawdzięczamy Coco Chanel?

Coco zrewolucjonizowała świat mody. To wiedzą wszystkie stylistki. Drogie Panie, ale co tak naprawdę zawdzięczamy słynnej Gabrielle? Francuzka wprowadziła niejedną zmianę do kobiecej garderoby. Była wymagająca, prawdomówna, odważna i elegancka. Zapewne te cechy charakteru pomogły jej obronić swoją wizję mody i rozpropagować ponadczasowy styl.

Oto Chanel w pigułce. Jakie kultowe elementy Mademoiselle (tak kazała się nazywać) wprowadziła do fashion world?

  1. Tweed, dżersej i dzianinę. Tweedowy żakiet bez kołnierzyka zrobił furorę na salonach; jest symbolem luksusu oraz gustu. Wylansowany przez Jackie Kennedy. Najciekawsze jest to, że Chanel nie potrafiła rysować projektów ani ich szyć. Ona upinała manekiny.

2.    Kurzą stopkę-wzór, który od jakiegoś czasu przeżywa swój renesans.

3.    Paski-zagościły na stałe w naszej szafie. Marynarski szyk☺

4.    Małą czarną. Jej fanami są także Panowie.

5.    Kostium Chanel. Żakiet plus spódnica.

6. Szmizjerkę-sukienkę inspirowaną męską koszulą. Brigitte Bardot założyła taką do filmu „I Bóg stworzył kobietę”.

7.    Pikowaną torebeczkę na łańcuszku (pożądaną przez kobiety na całym świecie).

8. Biżuterięsznur pereł. Uwaga! Chanel nie zapraszała do drogiego sklepu jubilerskiego. Lubiła sztuczne dodatki. Elegantka na zarzuty o kiczowatość pomysłu odpowiadała „by nie mylić prostoty z tandetą”.

9. Dwukolorowe buty. Ponoć Coco miała kompleks dużych stóp. By temu zaradzić optycznie je zmniejszała za pomocą czarnych nosków. Obecnie popularnością cieszą się kremowo-czarne baletki-szalenie francuskie, stylowe i eleganckie.

10. Kontrastowe zestawienie czerni z bielą. Jak mawiała Paryska Ikona „Kobiety myślą o wszystkich kolorach, tylko nie o braku koloru. A czerń i biel zawierają w sobie wszystko. To absolutna piękność. Perfekcyjne uzupełnienie. Każcie tańczyć na balu kobietom w bieli i czerni: tylko je będzie widać”. Pewnie dlatego white jest zarezerwowany dla Panny Młodej ☺

11. Perfumy. Topowe number 5. Wystarczy powąchać…

Chanel wprowadziła do świata mody WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ, PROSTOTĘ I WYGODĘ. Komfort w luksusowym wydaniu. Elegantka zmodyfikowała męską szafę na tyle, by stała się kobiecą garderobą. Stworzyła nowy kanon mody, który przetrwał. Pikowana torebeczka =synonim klasyki. Model ten posiadają już małe dziewczynki.

Ilona Jaworska

X